Najważniejsze informacje o Gminie | Invest Dzierżoniów

Najważniejsze informacje o Gminie

Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski
Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski

Dzierżoniów to średniej wielkości miasto, malowniczo położone u stóp Gór Sowich, w województwie Dolnośląskim. Obecnie zamieszkuje je prawie 29 tysięcy mieszkańców. Dzierżoniów jest siedzibą władz powiatu dzierżoniowskiego, władz miasta Dzierżoniowa oraz władz gminy wiejskiej Dzierżoniów. Miasto położone jest na szlaku ważnych dróg, łączących Dzierżoniów z Wrocławiem, Świdnicą, Ząbkowicami Śląskimi, Kłodzkiem i Nową Rudą, w obszarze oddziaływań dwóch obszarów funkcjonalnych: Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego.

Najważniejsze dane statystyczne:              

 • Miejscowość - Dzierżoniów
 • Powierzchnia miejscowości - 20,07 km2
 • Ludność - 28.706 os. (osoby zameldowane na pobyt stały)
 • Ludność w wieku produkcyjnym - 15.270 os.

Pod względem gospodarczym Dzierżoniów, podobnie jak i cały region, związany był przez setki lat z przemysłem włókienniczym. W XX wieku bardzo duże znaczenie odegrał tu również przemysł elektroniczny - Zakłady radiowe „Diora” do dziś kojarzone są z naszym miastem.

Obecnie na terenie miasta działają podmioty, wytwarzające innowacyjne na skalę światową produkty dla najlepszych światowych firm, jak: BMW, Volkswagen, Mitsubishi, Opel, Daimler Benz-Mercedes, Nokia, Motorolla, Samsung, Sony Ericsson, Bosch, Philips, Boeing Commercial Airplanes, Lockheed Martin Corporation. Swoją lokalizację znalazły u nas firmy branży motoryzacyjnej i elektromobilności, chemicznej, lotniczej, elektrycznej, elektronicznej, elektrotechnicznej i elektromechanicznej.

W 2019 roku w Dzierżoniowie powstało Centralne Laboratorium Badawczo SELENA Labs, dzięki czemu nasze miasto ponownie, jak za czasów Diory, stało się miejscem wytwarzania nowych technologii i produktów, które trafiają na światowe rynki.

Największe firmy skupione są głównie w dzierżoniowskiej podstrefie w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Podstrefa funkcjonuje w naszym mieście od 1997 roku i jest obecnie największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym prawie 2.400 osób.

Dobra lokalizacja, zrównoważony i dynamiczny rozwój miasta, utrzymujący się dzięki przemyślanym inwestycjom, ciągle rozrastająca się Dzierżoniowska Podstrefa, bogaty system wsparcia inwestora – to najważniejsze czynniki, które sprawiają że Dzierżoniów jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu.

Co mówią o nas przedsiębiorcy?

Logo firmy Beewatec Sp. z o.o.

"Dzierżoniów jest doskonałym miejscem do inwestowania i prowadzenia biznesu. Sprzyjający inwestorom klimat gospodarczy, otwartość mieszkańców na nowe miejsca pracy, a przede wszystkim wsparcie przy załatwianiu spraw urzędowych zaskakuje w pozytywnym tego słowa znaczeniu.Zaangażowanie władz miasta w rozwój infrastruktury oraz wsparcie dla nowych inwestycji i istniejących już firm sprawiają, że Dzierżoniów jest atrakcyjnym miejscem. Dodatkowym atutem, co potwierdzają nasi goście  jest lokalizacja i piękny widok z okien naszej firmy na Góry Sowie." - Tomasz Słobodziński, Dyrektor Zakładu Beewatec Sp. z o.o. w latach 2016 -2023.

Logo firmy Venti Sp. jawna

"W związku z intensywnym rozwojem firmy postanowiliśmy zainwestować w zakup nieruchomości w Dzierżoniowie. Pomoc i zaangażowanie ze strony Urzędu Miasta i pracowników, zwłaszcza Wydziału Rozwoju Miasta okazała się być niezastąpiona. Stworzony w Urzędzie Miasta Punkt Obsługi Inwestora, gdzie przedsiębiorcy otrzymują wsparcie to rozwiązanie, które znacząco ułatwia rozeznanie się w ofercie jaką oferuje gmina. Nasza firma skorzystała dzięki tej pomocy ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, jak również z dofinansowania na zakup nowych maszyn i urządzeń, które pozwolą na rozwój firmy i rozszerzenie oferty produktów i usług." - Jacek Turczyński, przedsiębiorca, właściciel firmy Venti J.Turczyński Sp. jawna

Logo firmy PCE Sp. z o.o.

"Władze miasta wykazały bardzo duże zainteresowanie lokalną gospodarką, bezpośrednim kontaktem z przedstawicielami przedsiębiorstw i to nie tylko tymi, które znajdują się na strefie ekonomicznej ale również tymi, które znajdują się poza strefą. Atmosfera w mieście sprzyja rozwojowi firm, które dążą do realizacji swoich zamierzeń i jest to zarówno sukcesem przedsiębiorstw, jak i sukcesem miasta i jego zarządu." - Justyna Pakuła, Dyrektor Organizacyjny PCE Polska Sp. z o.o.

Logo firmy Icomp Sp. jawna "Podczas 18 lat naszej działalności w Dzierżoniowie stawaliśmy przed wyzwaniami związanymi z potrzebami magazynowymi wielokrotnie. W 2006 roku kontaktując się z Urzędem uzyskaliśmy cenne informacje na temat zwolnienia z podatku od nieruchomości. W 2018 roku szukając działki pod budowę magazynu kilkukrotnie kontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta. Pracownicy Urzędu wykazywali dużo zaangażowania i pomagali nam znaleźć odpowiednią lokalizację, czy też przedstawili dostępne programy wsparcia." - Łukasz Juszczyk, przedsiębiorca, wspólnik iCOMP.pl Ł.Juszczyk i J.Padula Sp. jawna

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia, które otrzymał Dzierżoniów:

 • Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom
 • Lider Zarządzania w Samorządzie Gminnym
 • Europejska Nagroda Jakości EFQM
 • Google eMiasto dla najbardziej przedsiębiorczego miasta online w województwie
 • Najlepszy Samorząd Dziesięciolecia
 • Lider Rozwoju Regionalnego
 • Dolnośląski Gryf- Nagroda Gospodarcza
 • Nagroda dla samorządów za szczególne sukcesy we współpracy z biznesem
 • Certyfikat Gmina Przyjazna Inwestorowi
 • Gminne Centrum Obsługi Inwestora – Certyfikowany Partner  DAWG Sp. z o.o.
 • Najlepszy Samorząd Przyjazny Biznesowi - 1 miejsce w 8 edycji  plebiscytu gospodarczego "Gwiazdy Biznesu 2022".

Zastępca Burmistrza - Dorota Pieszczuch z otrzymaną statuetką "Gwiazd Biznesu 2022".
Zastępca Burmistrza - Dorota Pieszczuch z otrzymaną statuetką " Gwiazd Biznesu 2022".

 

 

Data publikacji: 07.08.2020 09:37:42
Utworzone przez: admin_vobacom
Data aktualizacji: 22.02.2024 07:58:43
Liczba odsłon: 536