Najważniejsze informacje o Gminie | Invest Dzierżoniów

Najważniejsze informacje o Gminie

 

Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski
Burmistrz Dzierżoniowa - Dariusz Kucharski

Dzierżoniów to średniej wielkości miasto, malowniczo położone u stóp Gór Sowich, w województwie Dolnośląskim. Obecnie zamieszkuje je  blisko trzydzieści  tysięcy mieszkańców. Dzierżoniów jest siedzibą władz powiatu dzierżoniowskiego, władz miasta Dzierżoniowa oraz władz gminy wiejskiej Dzierżoniów.

Najważniejsze dane statystyczne:              

 • Miejscowość - Dzierżoniów
 • Powierzchnia miejscowości - 20,07 km2
 • Ludność - 29.310 os. (osoby zameldowane na pobyt stały)
 • Ludność w wieku produkcyjnym - 15.863 os.

Miasto położone jest na szlaku ważnych dróg łączących Dzierżoniów z Wrocławiem, Świdnicą, Ząbkowicami Śląskimi, Kłodzkiem i Nową Rudą, w obszarze oddziaływań dwóch obszarów funkcjonalnych Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego.

Pod względem gospodarczym Dzierżoniów, podobnie jak i cały region, związany był przez setki lat z przemysłem włókienniczym. W XX wieku bardzo duże znaczenie odegrał tu również przemysł elektroniczny - Zakłady radiowe „Diora” do dziś kojarzone są z naszym miastem.

Obecnie na terenie miasta działają podmioty, wytwarzające innowacyjne na skalę światową produkty dla najlepszych światowych firm, jak: BMW, Volkswagen, Mitsubishi, Opel, Daimler Benz-Mercedes, Nokia, Motorolla, Samsung, Sony Ericsson, Bosch, Philips, Boeing Commercial Airplanes, Lockheed Martin Corporation. Swoją lokalizację znalazły u nas firmy branży motoryzacyjnej i elektromobilności, chemicznej, lotniczej, elektrycznej, elektronicznej, elektrotechnicznej i elektromechanicznej.

W 2019 roku w Dzierżoniowie powstało Centralne Laboratorium Badawczo SELENA Labs, dzięki czemu nasze miasto ponownie, jak za czasów Diory, stało się miejscem wytwarzania nowych technologii i produktów, które trafiają na światowe rynki.

Największe firmy skupione są głównie w dzierżoniowskiej podstrefie w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Podstrefa funkcjonuje w naszym mieście od 1997 roku i jest obecnie największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym ponad  2.400 osób.

Dobra lokalizacja, zrównoważony i dynamiczny rozwój miasta, utrzymujący się dzięki przemyślanym inwestycjom, ciągle rozrastająca się Dzierżoniowska Podstrefa, bogaty system wsparcia inwestora – to najważniejsze czynniki, które sprawiają że Dzierżoniów jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu.

Co mówią o nas przedsiębiorcy?

Logo firmy Beewatec Sp. z o.o.

"Dzierżoniów jest doskonałym miejscem do inwestowania i prowadzenia biznesu. Sprzyjający inwestorom klimat gospodarczy, otwartość mieszkańców na nowe miejsca pracy, a przede wszystkim wsparcie przy załatwianiu spraw urzędowych zaskakuje w pozytywnym tego słowa znaczeniu.Zaangażowanie władz miasta w rozwój infrastruktury oraz wsparcie dla nowych inwestycji i istniejących już firm sprawiają, że Dzierżoniów jest atrakcyjnym miejscem. Dodatkowym atutem, co potwierdzają nasi goście  jest lokalizacja i piękny widok z okien naszej firmy na Góry Sowie." - Tomasz Słobodziński, Dyrektor Zakładu Beewatec Sp. z o.o.

Logo firmy Venti Sp. jawna

"W związku z intensywnym rozwojem firmy postanowiliśmy zainwestować w zakup nieruchomości w Dzierżoniowie. Pomoc i zaangażowanie ze strony Urzędu Miasta i pracowników, zwłaszcza Wydziału Rozwoju Miasta okazała się być niezastąpiona. Stworzony w Urzędzie Miasta Punkt Obsługi Inwestora, gdzie przedsiębiorcy otrzymują wsparcie to rozwiązanie, które znacząco ułatwia rozeznanie się w ofercie jaką oferuje gmina. Nasza firma skorzystała dzięki tej pomocy ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, jak również z dofinansowania na zakup nowych maszyn i urządzeń, które pozwolą na rozwój firmy i rozszerzenie oferty produktów i usług." - Jacek Turczyński, przedsiębiorca, właściciel firmy Venti J.Turczyński Sp. jawna

Logo firmy PCE Sp. z o.o.

"Władze miasta wykazały bardzo duże zainteresowanie lokalną gospodarką, bezpośrednim kontaktem z przedstawicielami przedsiębiorstw i to nie tylko tymi, które znajdują się na strefie ekonomicznej ale również tymi, które znajdują się poza strefą. Atmosfera w mieście sprzyja rozwojowi firm, które dążą do realizacji swoich zamierzeń i jest to zarówno sukcesem przedsiębiorstw, jak i sukcesem miasta i jego zarządu." - Justyna Pakuła, Dyrektor Organizacyjny PCE Polska Sp. z o.o.

Logo firmy Icomp Sp. jawna "Podczas 18 lat naszej działalności w Dzierżoniowie stawaliśmy przed wyzwaniami związanymi z potrzebami magazynowymi wielokrotnie. W 2006 roku kontaktując się z Urzędem uzyskaliśmy cenne informacje na temat zwolnienia z podatku od nieruchomości. W 2018 roku szukając działki pod budowę magazynu kilkukrotnie kontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta. Pracownicy Urzędu wykazywali dużo zaangażowania i pomagali nam znaleźć odpowiednią lokalizację, czy też przedstawili dostępne programy wsparcia." - Łukasz Juszczyk, przedsiębiorca, wspólnik iCOMP.pl Ł.Juszczyk i J.Padula Sp. jawna

 

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia, które otrzymał Dzierżoniów:

 

 • Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom/ Professional, friendly comune for investors
 • Lider Zarządzania w Samorządzie Gminnym/ Leader of Managment
 • Europejska Nagroda Jakości EFQM/ European Quality Award EFQM
 • Google eMiasto dla najbardziej przedsiębiorczego miasta online w województwie/ Google e-city for the most enterprising city in the province
 • Najlepszy Samorząd Dziesięciolecia/ Best local government for the decade
 • Lider Rozwoju Regionalnego/ Leader of Regional development
 • Dolnośląski Gryf- Nagroda Gospodarcza/ economic prize
 • Nagroda dla samorządów za szczególne sukcesy we współpracy z biznesem/ Award for local governments for special successes in cooperation with business
 • Certyfikat Gmina Przyjazna Inwestorowi/ Certificate Investor Friendly Commune
 • Gminne Centrum Obsługi Inwestora – Certyfikowany Partner  DAWG Sp. z o.o. /Municipal Investor Assistance Center - Certified Partner of DAWG Sp. z o.o. (Lower Silesian Economic Cooperation Agency)
 • Najlepszy Samorząd Przyjazny Biznesowi - 1 miejsce w 8 edycji  plebiscytu gospodarczego "Gwiazdy Biznesu 2022".

Zastępca Burmistrza - Dorota Pieszczuch z otrzymaną statuetką "Gwiazd Biznesu 2022".
Zastępca Burmistrza - Dorota Pieszczuch z otrzymaną statuetką " Gwiazd Biznesu 2022".

 

 

Data publikacji: 07.08.2020 09:37:42
Utworzone przez: admin_vobacom
Data aktualizacji: 18.04.2023 11:56:39
Liczba odsłon: 366