Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie działań obejmujących zielone technologie, w tym wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). O wsparcie w ramach działania „Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ” mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), prowadzące działalność na terenie Polski.
O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący zrealizować przedsięwzięcia, których celem jest zmiana modelu biznesowego na taki, który uwzględnia rozwiązania gospodarki cyrkularnej, a inwestycja jest związana z wdrożeniem technologii środowiskowych, w tym związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym.
Efektem projektu może być lepsza gospodarka materiałowa (np. ograniczenie pobierania surowców pierwotnych), zwiększenie efektywności energetycznej (np. izolacja termiczna albo używanie energooszczędnych urządzeń) oraz transformacja w kierunku zerowej ilości odpadów (np. zamknięcie łańcuchów dostaw, w których odpad staje się produktem).
W ramach naboru realizowanego przez PARP przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 3,5 mln zł dotacji. Maksymalna dopuszczalna intensywność wsparcia to 85% wydatków kwalifikowanych.
Na wsparcie mogą liczyć projekty, które skupiają się na inwestycjach dotyczących:
- infrastruktury i wyposażenia,
- wdrożenia wyników badań,
- ochrony środowiska i gatunków,
- wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- szeroko rozumianego podnoszenia efektywności energetycznej.
Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.
Rozpoczęcie realizacji zadania nie może być zaplanowane później niż w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku o dofinansowanie. Z kolei jego zakończenie nie może wykraczać poza datę 31 marca 2026 r.
Wnioski o wsparcie będzie można składać od 25 czerwca do 20 sierpnia 2024 r.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie internetowej PARP.