Polski Ład 2.0 uchwalony - kluczowe zmiany w obszarze PIT/ZUS | Invest Dzierżoniów

Polski Ład 2.0 uchwalony - kluczowe zmiany w obszarze PIT/ZUS

13 czerwca 2022 r. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która określana jest jako Polski Ład 2.0. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 15 czerwca, a wchodzi w życie już 1 lipca 2022 r., przy czym część jej przepisów będzie obowiązywać retroaktywnie, tj. już od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład 2.0 – co się zmieni w obszarze PIT/ZUS?

Poniżej przedstawiamy kluczowe zmiany dotyczące opodatkowania i oskładkowania osób fizycznych, które wynikają z uchwalonej nowelizacji.

1. Wprowadzenie nowej skali podatkowej (stawki 12% i 32%). Ustawa wprowadza nową skalą podatkową poprzez obniżenie stawki podatku obowiązującej w pierwszym przedziale skali (tj. stosowanej do dochodu poniżej 120 000 zł rocznie) z 17% do 12%. Zmiana ta ma dotyczyć dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 roku.

2. Zmiany w kwocie zmniejszającej podatek i poborze zaliczek

  • Bez zmian pozostaje wprowadzona od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku (30 000 PLN rocznie dla podatników osiągających dochody opodatkowane według skali). W związku z tym jednak, ze względu na zmianę skali podatkowej, została ustalona nowa kwota zmniejszająca podatek, która wyniesie rocznie 3 600 PLN (30 000 PLN x 12% = 3 600 PLN), a miesięcznie – 300 PLN (1/12 rocznej kwoty zmniejszającej podatek).
  •     Dodatkowo podatnik będzie miał prawo upoważnić maksymalnie 3 płatników (w tym także zleceniodawców) do stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, wskazując jednocześnie kwotę do odliczenia.
  •     Ponadto, ustawa przewiduje możliwość zastosowania kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu w ciągu roku zaliczek od dochodów z działalności wykonywanej osobiście.
  •     W wyniku obniżenia stawki PIT do 12% nastąpi również uchylenie mechanizmu przedłużenia poboru i wpłaty zaliczek na PIT w trakcie 2022 r. według zasad obowiązujących w 2021 r.
  •     Wprowadzona zostanie także możliwość zwolnienia płatnika z obowiązku poboru zaliczki na podatek PIT na wniosek podatnika w sytuacji, gdy jego przewidywane dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 30 000 PLN.

3. Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej

  • W wyniku nowelizacji z dniem 1 lipca 2022 r. zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, która obowiązuje od stycznia 2022 r. Likwidacja będzie dotyczyła całego 2022 r.
  • Z uwagi na zgłaszane wątpliwości natury konstytucyjnej związane z decyzją o likwidacji ulgi dla klasy średniej, w ustawie przewidziano mechanizm ustalania tzw. „podatku hipotetycznego za 2022 r.”, a więc podatku obliczanego według zasad obowiązujących w pierwszej połowie 2022 r. (tj. według skali podatkowej właściwej na dzień 1 stycznia 2022 r. i z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej). Wyliczenia podatku hipotetycznego dokonywać będą organy podatkowe.

4. Możliwość zmiany w odniesieniu do roku 2022 formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej

W ustawie zawarto przepisy umożliwiające osobom samozatrudnionym, opodatkowującym swoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wybór opodatkowania według skali podatkowej (są to przepisy szczególne dotyczące tylko rozliczeń za rok 2022, w związku ze zmianą przepisów w trakcie roku):

  •     W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych liniowo, zmiana formy opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r. będzie możliwa po zakończeniu roku poprzez złożenie zeznania podatkowego za 2022 r. na formularzu PIT-36.
  •     W odniesieniu do podatników stosujących dotychczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustawodawca przewiduje dwie możliwości przejścia na skalę podatkową: po zakończeniu roku podatkowego - dla podatników stosujących w 2022 roku opodatkowanie w formie ryczałtu, poprzez złożenie formularza PIT-36 w terminie ustawowym, zmiana w trakcie roku – dla podatników opodatkowanych na zasadzie ryczałtu, którzy nie złożyli w 2022 roku oświadczenia o rezygnacji - poprzez oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych osiągniętych w okresie 1 lipca 2022 r. - 31 grudnia 2022 r. Termin na złożenie oświadczenia upływa 22 sierpnia 2022 roku.

5. Możliwość zmiany formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego

Ustawodawca przewidział także możliwość zmiany formy opodatkowania dla osób osiągających przychody z najmu prywatnego w roku 2022, które opodatkowują je obecnie z zastosowaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Po zakończeniu roku podatkowego będą oni mogli rozliczyć dochód z najmu uzyskany w całym 2022 r. z zastosowaniem skali podatkowej, składając formularz PIT-36 w miejsce formularza PIT-28.

6. Możliwość częściowego odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu/przychodu z działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową zyskali możliwość odliczania zapłaconych w roku podatkowym składek na ubezpieczenia zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz za osoby współpracujące z podatnikiem, przy czym składki te będą odliczane od dochodu/przychodu, a nie od podatku. Zasady odliczania składki zdrowotnej zostały zróżnicowane w zależności od formy opodatkowania:

  •     dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną 19% stawką liniową – maksymalne odliczenie wynosi 8 700 PLN w 2022 r.;
  •     dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem – odliczenie wynosi 50% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych;
  •     dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanych kartą podatkową – odliczenie wynosi 19% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych.

7. Zmiana terminu składania zeznań podatkowych (PIT-28/ PIT-28 S) i płatności ryczałtu

  •     Termin składania zeznań podatkowych dla podatników opodatkowujących swoje dochody z zastosowaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zostanie wydłużony i ujednolicony z pozostałymi formularzami, tj. do 30 kwietnia następnego roku. Zmiana dotyczy już zeznań składanych za 2022 r.
  •     Skrócono termin płatności ryczałtu za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego, który wyznaczono na 20 stycznia. Nowy termin będzie jednak obowiązywał po raz pierwszy w przypadku ryczałtu należnego za grudzień bądź ostatni kwartał 2023 r

Więcej informacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Data publikacji: 01.07.2022 12:38:21
Utworzone przez: estraszak
Data aktualizacji: 01.07.2022 14:20:37
Liczba odsłon: 10