II nabór wniosków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego | Invest Dzierżoniów

II nabór wniosków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach II naboru wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 roku.

Wniosek o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2023 wraz z załącznikami dostępny jest pod adresem: dzierzoniow.praca.gov.pl. Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Termin składania wniosków: od 24.07.2023r. do 04.08.2023r.

Limity dofinansowania - w przypadku pracodawców zatrudniających:

  • do 10 pracowników - do 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej niż 10.000 zł.
  • od 10 pracowników - do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej niż 30.000 zł.

Uwaga! Maksymalna wysokość środków KFS, o którą może ubiegać się Wnioskodawca na kształcenie ustawiczne jednego pracownika nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Środki rezerwy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP w Dzierżoniowie mogą zostać przeznaczone na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców zgodnych z poniższymi priorytetami:

  • Priorytet A - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS. Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS,WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
  • Priorytet B - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
  • Priorytet C - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwojuO wsparcie w ramach tego priorytetu mogą ubiegać się pracodawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają pracowników na obszarze powiatu dzierżoniowskiegow branży turystycznej, sportowo-rekreacyjnej i kultury.
  • Priorytet D - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
  • Priorytet E - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.

Więcej informacji dotyczących naboru znajduje się na stronie internetowej PUP.
 

Data publikacji: 20.07.2023 14:00:55
Utworzone przez: mkrupska
Data aktualizacji: 26.07.2023 10:01:17
Liczba odsłon: 4