Uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na wspieranie nowych inwestycji w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej dla przedsiębiorstw

24 marca weszła w życie nowa uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na wspieranie nowych inwestycji w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej dla przedsiębiorstw.

Kto może otrzymać zwolnienie?

Zwolnienie z podatku od nieruchomości może otrzymać przedsiębiorstwo, które planuje realizację nowej inwestycji, polegającej na:

  • w przypadku mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa:
    • budowie nowego zakładu,
    • dywersyfikacji produkcji/usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów/usług,
    • rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa,
    • zasadniczej zmianie dotyczącej całościowego procesu produkcyjnego/usługowego istniejącego przedsiębiorstwa,
    • nabyciu aktywów należących do przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte,
  • w przypadku dużego przedsiębiorcy:
    • budowie nowego zakładu lub dywersyfikacji produkcji/usług przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów/usług - zakaz finansowania dotyczy takiej samej lub podobnej działalności dotychczas prowadzonej przez przedsiębiorcę, przy czym taka sama lub podobna działalność to działalność wchodząca w zakres tej samej klasy (4 cyfrowy kod numeryczny) w statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE, Rev.2,
    • nabycie aktywów należących do przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte – zakaz finansowania dotyczy takiej samej lub podobnej działalności dotychczas prowadzonej w nabywanym /zamykanym zakładzie (niezależnie od tego co robi/robił nabywca zakładu), nowa działalność, która ma być prowadzona z wykorzystaniem nabytych aktywów, nie może być taka sama jak działalność prowadzona w zakładzie przed nabyciem ani podobna do takiej działalności.

Jakie przedmioty opodatkowania są objęte zwolnieniem ?
Zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają położone na terenie miasta budynki lub ich części, budowle lub ich części, grunty lub ich części, bezpośrednio związane z nową inwestycją w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na jaki okres przysługuje zwolnienie ?
Pomocy udziela się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto prace nad inwestycją - w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania, objętych obowiązkiem podatkowym w dniu dokonania zgłoszenia lub od dnia powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania, od których obowiązek podatkowy powstał po dniu dokonania zgłoszenia.

Zwolnienie przysługuje do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przekroczono maksymalną intensywność pomocy, nie dłużej jednak niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym upływają 3 lata od dnia udzielania pomocy.

Co zrobić, aby uzyskać zwolnienie?
Należy przedłożyć na etapie planowania nowej inwestycji pisemne zgłoszenie, co oznacza że żadne prace budowlane czy zakup maszyn i urządzeń nie mogą rozpocząć się przed złożeniem zgłoszenia.

Jakie są obowiązki przedsiębiorstwa, które nabyło prawo do zwolnienia?
•    rozpoczęcie prac nad nową inwestycją w terminie 12 miesięcy od dnia zgłoszenia,
•    zakończenie nowej inwestycji w terminie, w którym upływają 3 lata od rozpoczęcia prac nad nową inwestycją,
•    utrzymanie inwestycji w danym regionie przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat.

Uchwałę dotyczącą Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Dzierżoniów.