Projekt wsparcia dla firm dotkniętych obostrzeniami
Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią w ramach Tarczy Branżowej. Dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z płacenia składek ZUS, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla mikro oraz małych firm będą jednak przysługiwały po spełnieniu określonych warunków. Plan rządu zakłada ponadto zawieszenie poboru opłaty targowej w 2021 roku.
Dodatkowe świadczenie postojowe, czyli "dopłata do utrzymania zatrudnienia w tych firmach" za listopad będzie przysługiwać, jeśli przychody firmy będą w październiku lub listopadzie niższe o co najmniej 40 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Świadczenie będzie pokrywane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zwolnienie z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych będzie przysługiwać, jeśli przychody firmy w listopadzie 2020 roku spadły o co najmniej 40 proc. w stosunku do listopada 2019 roku.
Dotacja dla mikro- i małych firm w wysokości 5 tysięcy złotych będzie przysługiwała w przypadku uzyskania w październiku lub listopadzie tego roku przychodów niższych o co najmniej 40 proc. niż w analogicznych miesiącach roku poprzedniego.
Zakładane jest ponadto zawieszenie poboru opłaty targowej w 2021 roku. Dla gmin przewidziano rekompensatę za jej brak, zostanie ona pokryta ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID19. Projekt przewiduje zwrot dochodów w przypadku, gdy przekraczały one w danej gminie 10 tys. zł w 2019 roku.
Zaprezentowane przez premiera rozwiązania znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o COVID-19.