Walka z COViD-em kosztowała nas już 3 mln zł
Najkrótsze podsumowanie pandemii ze strony miasta to kilkadziesiąt działań w różnych obszarach na rzecz mieszkańców i ich bezpieczeństwa oraz blisko 3 mln złotych na minusie. Tyle kosztowała Dzierżoniów walka z koronawirusem przez 3 miesiące.
Od początku ogłoszenia stanu epidemii w Dzierżoniowie ruszyły działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Uruchomiono specjalny numer telefonu alarmowego, na który można było zadzwonić w każdej sprawie. Dyżurowali też psychologowie z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie. Pracownicy Urzędu Miasta i Dziennego Domu Senior Plus w ramach akcji „Telefon do seniora” kontaktowali się z najstarszymi mieszkańcami miasta, członkami organizacji kombatanckich i senioralnych, by sprawdzić ich samopoczucie i zaoferować pomoc. Dla chętnych seniorów prowadzone były spotkania on-line. Pracownicy OPS-u i strażnicy miejscy pomagali w realizacji recept i zakupach dla seniorów oraz osób przebywających w izolacji. Raz w tygodniu dezynfekowano przestrzeń publiczną, a pracownicy instytucji, które zostały zamknięte z powodu pandemii, jak domy seniora, szkoły i przedszkola, szyli maseczki wielokrotnego użytku, które podczas patroli rozdawali strażnicy miejscy.
Miasto zorganizowało zbiórkę wśród firm i osób prywatnych, tworząc Fundusz Walki z Koronawirusem. Udało się zgromadzić ponad 30 tysięcy złotych, do których dołożyło się miasto. Zakupiono zamgławiacz (urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń) dla dzierżoniowskiego szpitala. Radni zdecydowali też o przekazaniu szpitalowi 150 tysięcy złotych na zakup karetki.
Dzierżoniów jako pierwsze miasto w regionie zdecydowało się także na zakup szybkich testów na COViD-19. Dzięki temu przebadani zostali m.in. strażacy, czy pracownicy OPS.
Nieprzerwanie – choć z obostrzeniami – działał dzierżoniowski Urząd Miasta i OPS, pracowali też radni miejscy – zarówno podczas komisji, jak i sesji on-line. Uchwalono również specjalne lokalne ulgi dla przedsiębiorców, którzy najbardziej odczuli skutki epidemii.
Na środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji, testy i inne koszty związane z walką z pandemią, jak np. koszty stacjonowania żołnierzy WOT, Dzierżoniów wydał dotąd ponad 360 tysięcy złotych. Poza tym walka z koronawirusem oznacza dla miasta dużo mniejsze wpływy do budżetu z tytułu należnych podatków. Tylko w marcu i w kwietniu do urzędowej kasy nie wpłynęło ponad 2 mln 635 tys. z tytułu podatku PIT i CIT.