Wnioski o jednorazową dotację z PUP tylko do 31 stycznia 2021r.
Do 31 stycznia 2021 roku trwa ogłoszony przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dzierżoniowie nabór wniosków o jednorazową dotację w wysokości do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. O dotację mogą się starać mikro i małe firmy działające w branżach, które najmocniej odczuły rządowe obostrzenia w walce z COVID-19.
Warunki otrzymania dotacji:
- Posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
- Prowadzenie działalność gospodarczej w dniu 30 września 2020 r. (w tym dniu działalność gospodarcza nie może być zawieszona), oznaczonej (według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007), jako rodzaj przeważającej działalności, kodami zgodnymi z tabelą (do pobrania poniżej). Zmiany przeważającego kodu PKD po tej dacie (nawet jeśli zmiana PKD obejmuje dzień 30 września 2020 r.) nie są uwzględniane.
- Przychód, w rozumieniu przepisów podatkowych, z działalności gospodarczej uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.
Składanie wniosków o dotację
Wnioski o dotację można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony www.praca.gov.pl do urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Ustawa nie przewiduje składania wniosków w postaci papierowej, w związku z powyższym wnioski złożone w tej formie nie będą rozpatrywane.
Dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej będzie bezzwrotna pod warunkiem wykonywania tej działalności przez 3 miesiące od dnia udzielenia dotacji.
Więcej informacji na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Dzierżoniowie
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:
-
Jakiej wielkości przedsiębiorstwo może ubiegać się o dotację?
Odp.: o dotację może ubiegać się mikro przedsiębiorca lub mały przedsiębiorca, zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
-
Na jaki cel może zostać przeznaczona dotacja?
Odp.: dotacja może zostać przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
-
W jakim terminie można złożyć wniosek o dotację?
Odp.: wnioski o przyznanie dotacji mogą być składane od dnia określonego w ogłoszeniu o naborze wniosków ogłoszonego przez dyrektora PUP Wrocław do dnia 31 stycznia 2021 r.
-
W jaki sposób można złożyć wniosek o dotację?
Odp.: wniosek o udzielenie dotacji należy składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę Praca.gov.pl do powiatowego urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę mikro przedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP.
-
Czy wnioski złożone w formie papierowej również zostaną rozpatrzone?
Odp.: nie, wnioski złożone w wersji papierowej nie będą rozpatrywane.
-
Jakie branże działalności gospodarczej objęte są pomocą w formie dotacji?
Odp.: o dotację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą oznaczoną następującymi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jako rodzaj przeważającej działalności: 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z, 49.39.Z, 56.10.A, 56.10.B, 56.21.Z, 56.29.Z, 56.30.Z, 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z, 59.14.Z, 59.20.Z, 74.20.Z, 77.21.Z, 79.90.A, 82.30.Z, 85.51.Z, 85.52.Z, 85.53.Z, 85.59.A, 85.59.B, 86.10.Z w zakresie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń w ramach lecznictwa uzdrowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, lub realizowanej w trybie stacjonarnym rehabilitacji leczniczej, 86.90.A, 86.90.D, 90.01.Z, 90.02.Z, 90.04.Z, 91.02.Z, 93.11.Z,
93.13.Z, 93.19.Z, 93.21.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z, 96.01.Z, 96.04.Z.
-
Czy można ubiegać się o dotację mając zawieszoną działalność gospodarczą?
Odp.: o dotacje mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy nie mieli zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na okres obejmujący dzień 30 września 2020 r.
-
Czy w dniu składania wniosku o dotację przedsiębiorca może mieć zawieszoną działalność gospodarczą?
Odp.: działalność gospodarcza mikro przedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy nie może być zawieszona w dniu składania wniosku o udzielenie dotacji.
-
Czy w miesiącach wskazanych do obliczenia spadku przychodu w 2019 i/lub 2020 roku przedsiębiorca mógł mieć zawieszoną działalność gospodarczą?
Odp.: tak, w tych miesiącach przedsiębiorca mógł mieć zawieszoną działalność gospodarczą, z tym że nie może być ona zawieszona w dniu składania wniosku, nie mogła być ona również zawieszona w dniu 30 września 2020 r.
-
Czy o dotację można ubiegać się wielokrotnie?
Odp.: nie, wypłata dotacji nastąpi jednorazowo po zaakceptowaniu Wniosku przez PUP.
-
Czy dotacja jest bezzwrotna?
Odp.: dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, że mikro przedsiębiorca lub mały przedsiębiorca będzie wykonywał działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji; za datę udzielenia dotacji uznaje się dzień wypłaty środków przez PUP na konto przedsiębiorcy; jeśli przedsiębiorca nie spełni warunku wykonywania działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji - ma obowiązek zwrotu dotacji.
-
W przypadku zwrotu dotacji – jak się on odbywa?
Odp.: przypadku konieczności zwrotu dotacji, PUP przygotuje i prześle do przedsiębiorcy harmonogram spłat dotacji wraz z numerem rachunku bankowego, na który przedsiębiorca zobowiązany będzie zwrócić dotację; okres zwrotu dotacji nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie zwrotu dotacji będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji liczonym od dnia udzielenia dotacji.
-
Czy przedsiębiorca będzie musiał udokumentować PUP wykonywanie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji?
Odp.: spełnienie przez przedsiębiorcę warunku wykonywania działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji będzie sprawdzane przez PUP, który poinformuje przedsiębiorcę o wyniku tej weryfikacji.
-
W jakim terminie PUP wypłaci dotację?
Odp.: wypłata dotacji nastąpi nie później niż w terminie 2 dni roboczych od zaakceptowania wniosku przez PUP, na rachunek wskazany przez przedsiębiorcę we wniosku.
-
Czy dotację można łączyć z innymi formami wsparcia?
Odp.: dotację można łączyć z innymi formami wsparcia ze środków publicznych, np. o dotację może więc ubiegać się podmiot, który uzyskał m.in. pożyczkę na podstawie art. 15zzd ustawy; należy tylko pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie tych samych kosztów.
-
Czy o dotację można ubiegać się tylko w przypadku wystąpienia spadku przychodów z działalności gospodarczej?
Odp.: tak, o dotacją mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w październiku albo listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 r.
-
Czy trzeba zatrudniać pracowników, by ubiegać się o dotację?
Odp.: nie, o dotację mogą ubiegać się także ci mikro przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników.
-
Czy środki dotacji mogą podlegać egzekucji sądowej?
Odp.: środki pochodzące z dotacji nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej; środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.
-
Czy wykorzystanie dotacji będzie podlegać kontroli ze strony PUP?
Odp.: Starosta może przeprowadzić kontrolę przedsiębiorcy, któremu udzielono dotacji, w okresie 3 lat liczonych od dnia udzielenia dotacji, w zakresie wydatkowania dotacji zgodnie z przeznaczeniem oraz właściwego dokumentowania dotacji; kontrolowany mikro przedsiębiorca lub mały przedsiębiorca jest obowiązany udostępnić wszelkie dokumenty i udzielać wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli.
-
Czy dotacja stanowi pomoc publiczną?
Odp.: wartość dotacji stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w Komunikacie Komisji - Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz. Urz. UE C 91 I/1 z 20.03.2020 r. ze zm.). Do wniosku o udzielenie dotacji Wnioskodawca dołącza wypełniony Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków. Aktualne informacje w sprawie pomocy publicznej znajdują się na stronie internetowej UOKiK